לימודים אינפו לימודים אינפו
פורטל לימודים מס' 1 בישראל
www.limudim-info.co.il
מכללות | קורסים
התקשרו עכשיו למידע לימודים 03-921-3193
מידע לימודים טלפוני - מענה אנושי
לימודים  |  כתבות

אוניברסיטת חיפה - החוג לניורוביולוגיה ע'ש יוסף סגול

תואר שני [M.Sc.]


 רת הלימודים בחוג היא לאפשר לסטודנטים מצטיינים, בוגרי ביולוגיה, מדעי הרפואה או בתחומים אחרים במדעי החיים והפסיכולוגיה להעמיק ידע עיוני אינטגרטיבי יחד עם הכשרה מעשית אינטנסיבית במחקר בתחום הנוירוביולוגיה.


הדגש מושם על חקר ההתנהגות כמשקפת עקרונות תפקודיים ומבניים של מערכת העצבים ויחידותיה [עד לרמה התת־תאית], מתוך הנחה שמאפייני ומבני המערכת העצבית יתבטאו במגוון ההתנהגותי.


דגש מיוחד מושם על מחקר בין־תחומי, החל משימוש בשיטות מולקולאריות ועד לשימוש בסורקי מוח, שמטרתו בחינת התרומה של רמות ארגון עצביות וסביבתיות שונות להתנהגות בעלי חיים והאדם.


התוכנית משלבת שיטות מחקריות חדשות העומדות בחזית המדע החל משיטות מולקולאריות מתקדמות והנדסה גנטית, דרך רישום אותות חשמליים במוח ועד לשימוש בסורקי מוח.


התוכנית מיועדת למתעניינים בתחום חקר המוח, התנהגות, זיכרון ולמידה והפרעות פסיכיאטריות.


בוגרי התוכנית יוכלו להשתלב באקדמיה במחקר מתקדם [Ph.D .] , בתעשיות הביוטכנולוגיה והתרופות ובמגוון ארגוני מחקר ופיתוח בתחום הנוירוביולוגיה והביולוגיה.


תנאי קבלה


1. לתוכנית יתקבלו בוגרי תואר ראשון בביולוגיה, מדעי הרפואה, פסיכולוגיה או בתחומים הקרובים במדעי החיים ממוסד מוכר להשכלה גבוהה בארץ או בחו'ל .


2. מועמדים בוגרי אוניברסיטאות מוכרות מחו“ל וכן בוגרי אוניברסיטאות בעלות שלוחות בישראל, אשר פועלות באישור המועצה להשכלה גבוהה, יחוייבו לעמוד בהצלחה בבחינת ה־GRE או בלימודי השלמה במסגרת התואר הראשון.


3. ציון סופי משוקלל לפחות 80 בכל אחד מהחוגים הנלמדים לתואר ראשון.


4. ראיון אישי בפני ועדת הקבלה החוגית.


5. במידת הצורך ועדת הקבלה תקבע את תוכניות ההשלמה לכל סטודנט בהתאם לרקע האקדמי שלו. סיום לימודי ההשלמה בציון ממוצע 80 הוא תנאי להמשך הלימודים בחוג.


6. המועמדים יוזמנו לראיון אישי בפני ועדת הקבלה. הוועדה רשאית, על פי שיקוליה, להחמיר או להמליץ להקל בתנאי הקבלה הנ״ל, ובתנאי שאלה לא יעמדו בסתירה לתנאי הקבלה הכלל אוניברסיטאיים.


     ועדת הקבלה תמליץ בפני הרשות ללימודים מתקדמים על קבלה ללימודים, אולם, ההחלטה הסופית על אישור הקבלה נתונה בידי הרשות ללימודים מנתקדמים, וזאת לאחר השלמת כל חובות הבוגר והמצאת תעודת בוגר או זכאות לתואר בוגר.


7. מועמד בעל תואר ראשון ממוסד מוכר להשכלה גבוהה, ששפת ההוראה בו אינה עברית, חייב לעמוד בבחינת ידע בעברית ברמה הנדרשת על ידי האוניברסיטה כתנאי לקבלתו ללימודים.


משך הלימודים


משך הלימודים הינו שנתיים כולל הגשת עבודת הגמר המחקרית [תזה]. במקרים מיוחדים, ולאחר אישורו של יו'ר הוועדה החוגית לתואר שני, ניתן יהיה לסיים את ביצוע המחקר וכתיבת התזה בשנה ג'.


התוכנית הינה מרוכזת ודורשת השקעת זמן ומאמץ אינטלקטואלי אינטנסיבי. תלמידי החוג נדרשים למצוא מנחה ולסיים את הצעת התיזה עד סוף סמסטר ב׳ בשנת הלימודים הראשונה.


מבנה הלימודים


הלימודים בתוכנית ל־M.Sc. בנוירוביולוגיה הם במסלול א׳ בלבד, הכולל עבודה מחקרית ניסויית וכתיבת עבודת התיזה.


תוכנית הלימודים כוללת:


- קורסי חובה המשותפים לכל תלמידי התוכנית בהיקף של 18 שש“ס.


- השתתפות פעילה בסמינריון מחלקתי הכולל שמיעה והרצאה על עבודת הסמינריון.


- קורסי בחירה בהיקף של 18 שש“ס בהם ישתתף כל תלמיד בהתייעצות עם המנחה שלו לעבודת התיזה.


-  ביצוע עבודת התיזה שתוגש כחיבור וכהרצאה.


-  קורס עזר חובה — “בטיחות במעבדה“ — הקורס יינתן במהלך הסמסטר הראשון ללימודים ללא זיכוי שעות.


- קורס עזר חובה — “הסמכה לסטודנטים למחקר בבעלי חיים“ — הקורס יינתן במהלך הסמסטר הראשון ללימודים ללא זיכוי שעות.


  


הלימודים לתואר שלישי [Ph.D]


בחוג סגול לנוירוביולוגיה מתקיימים לימודים לתואר שלישי [ד״ר].


תוכנית הלימודים מיועדת להכשיר סטודנטים מצטיינים, מוסמכי תואר שני תוך שימת דגש על מחקר אינטגרטיבי מהרמה המולקולארית/תאית ועד לרמת הארגון הנוירואנטומי וההתנהגותי.


תוכניות הלימודים והמחקר שמות דגש על מחקר בין–תחומי, החל משימוש בשיטות מולקולאריות וטכנולוגיות מתקדמות דרך שימוש בסורקי מוח ועד אנליזה התנהגותית.


יתקבלו ללימודים תלמידים מצטיינים בעלי תואר שני [M.Sc. או תואר מקביל] במסלול עם כתיבת תזה בתחומי מדעי החיים והפסיכולוגיה או המדעים המדויקים שהגישו עבודת תזה שאושרה.


יתקבלו תלמידים בעלי ציון כללי ממוצע של 85 לפחות בתואר המוסמך, כאשר הציון על עבודת התזה הוא 86 לפחות. מועמדים מוסמכי אוניברסיטאות מחו“ל וכן מוסמכי אוניברסיטאות בעלות שלוחות בישראל, אשר פועלות באישור המועצה להשכלה גבוהה, יחויבו לעמוד בהצלחה בבחינת GRE.


מועמדים ללימודים יתבקשו להציג שני מכתבי המלצה מאנשי אקדמיה כאשר אחד מהם הוא מהמנחה שלהם בתזה לתואר מוסמך.


 


הגשת עבודת ד'ר לשיפוט


עם סיומו, יסוכם המחקר באחת משתי הדרכים הבאות:


[1] 3 מאמרים מדעיים לפחות שהתקבלו לפרסום או פורסמו בעיתונות מקצועית ברמה גבוהה, בהם הייתה לתלמיד תרומה משמעותית, הן בתכנון וביצוע הניסויים והן בכתיבתם. ככלל, תרומתו של התלמיד לעבודה תבוא לידי ביטוי בהיותו ראשון ברשימת המחברים. במקרים מיוחדים תמליץ הוועדה לאשר בקשה מנומקת של המנחה לכלול בעבודה מאמר אחד בו מופיע התלמיד כמחבר לא ראשון. המאמרים יהוו פרקים בעבודת הדוקטורט בהתאם לתקנון הלימודים לתואר שלישי.


[2] חיבור רגיל. במקרה כזה לא יכלול החיבור יותר ממאה עמודים [לא כולל נספחים].


תוצאות מחקרי הדוקטורט יוצגו על-ידי התלמידים בהרצאה סמינריונית.


 


מסלול ישיר לתואר שלישי  


החוג לנוירוביולוגיה ע'ש יוסף סגול מקיים מסלול ישיר לדוקטורט. מסלול זה מיועד לתלמידים מצטיינים בעלי תואר B.Sc. עם ממוצע לפחות 90 בכל אחד מחוגי הלימוד לתואר ראשון. ניתן לעבור למסלול ישיר לדוקטורט בתום השנה הראשונה ללימודי המוסמך, בכפוף לתקנון לימודי תואר שלישי.


תלמידים במסלול הישיר לדוקטורט יידרשו להשלים מכסת קורסים בהיקף של 36 שש״ס. תלמידי המסלול יגישו את הצעת המחקר שלהם לא יאוחר מתחילת הסמסטר הרביעי ללימודיהם.


 

מלא/י את פרטיך
ונחזור אליך בהקדם

מידע לימודים
תחומי לימודים
מסלולי לימודים
קורסים נוספים
ייעוץ לימודים
פרסום באתר
כל הזכויות שמורות © 2003 לימודים אינפו / אינפו ערוצי מדיה ותקשורת בע"מ        תנאי שימוש      כתוב לנו      RSS