לימודים אינפו לימודים אינפו
פורטל לימודים מס' 1 בישראל
www.limudim-info.co.il
מכללות | קורסים
התקשרו עכשיו למידע לימודים 03-921-3193
מידע לימודים טלפוני - מענה אנושי
לימודים  |  כתבות

יואל גבע: ציון פסיכומטרי איך הוא מחושב?


פסיכומטרי הוא מונח המוכר לכולנו: הספרים עבי הכרס המיועדים ללמידה למבחן מוכרים לנו היטב, הכרטיסיות העמוסות במילים מוזרות גם הן זכורות לסטודנטים רבים, שעות השינון והלימוד הרבות, ההתלבטות אם לקחת קורס או לא, דברים רבים זכורים לנו ומלווים אותנו כשאנו שומעים את המילה פסיכומטרי... אך יש כאלו שעדיין לא הגיעו לשלב הזה של 'אחרי' ובדיוק עבורם מומחי יואל גבע - מבהירים לנו בדיוק איך מחשבים את ציון המבחן הפסיכומטרי ומה זה כולל..

ציון הבחינה הפסיכומטרית ומשמעותו, המומחים של יואל גבע מסבירים לנו כיצד מחושב הציון הפסיכומטרי:
• השוואה ליתר הנבחנים - באותו נוסח של בחינה פסיכומטרית, לכל שאלה בתחום מסוים [חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית] משקל זהה לזה של השאלות האחרות באותו התחום. מספר התשובות הנכונות של כל נבחן בשני הפרקים מאותו התחום, מושווה למספר התשובות הנכונות של יתר הנבחנים.
• השוואה לנבחני עבר - השוואה נוספת של התוצאות מתבצעת עם תוצאותיהם של נבחני עבר באמצעות כלים סטטיסטיים - כך שהציון במבחן הפסיכומטרי הוא ציון יחסי ועבור נבחן מסוים, אין הבדל בין המועדים השונים.
• השפעתה של רמת הקושי על הציון - בין רמות הקושי של מבחנים שונים או פרקים שונים באותה הבחינה יתכנו הבדלים, אך הודות לכלים הסטטיסטיים בהם משתמש המרכז הארצי, הציון לא יושפע כלל. לדוגמה, אם המבחן קשה באופן יחסי, אז עבור אותה כמות של טעויות יתקבל ציון גבוה יותר ביחס למבחן קל.
• סולם הציונים – סולם הציונים של הבחינה הפסיכומטרית נע בין 200 ל- 800 נקודות. כמו כן, ניתנים שלושה ציונים נפרדים לכל אחד מהתחומים [חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית], הנעים בין 50 ל- 150 נקודות.
מומחי יואל גבע מוסיפים כי משקלם של התחומים השונים במסגרת הציון הכללית אינו זהה: הפרקים בחשיבה כמותית ובחשיבה מילולית מהווים כל אחד 40% מהציון ואילו הפרקים באנגלית מהווים 20% מהציון. עם זאת, ברוב המוסדות להשכלה גבוהה ניתן דגש מיוחד לציון באנגלית ותלמידים שציוניהם באנגלית נמוכים במיוחד, לא יוכלו להתקבל ללימודים.
כיצד מתפלגים הציונים? ממוצע הציונים הארצי בבחינה הפסיכומטרית אינו קבוע והוא משתנה ממועד למועד ומשנה לשנה. הממוצע השנתי ב- 15 השנים האחרונות נע בין 530 ל-545 [מתוך 800 נקודות אפשריות]. הנתונים הסטטיסטיים שמפרסם המרכז הארצי מראים כי כ- 30% מן הנבחנים בפסיכומטרי מצליחים לעבור את ה- 600 נקודות וכ- 5% מהנבחנים [אחד מכל 20] מצליח לעבור את ה- 700.
ביואל גבע, לעומת זאת, 67% מתלמידי בית הספר מקבלים ציון פסיכומטרי הגבוה מ- 600 נקודות וכ- 14% עוברים את הציון 700. בהשוואה לנתונים הארציים, ניתן להסיק כי תלמידי יואל גבע הם בין מקבלי ציוני הפסיכומטרי הטובים ביותר.
מהי משמעות הציון הפסיכומטרי?
• עובר או נכשל - בפסיכומטרי אין ציון 'עובר' או 'נכשל'. ההחלטה על קבלת מועמד או דחייתו נתונה בידי מוסדות הלימוד. ברוב מוסדות הלימוד יחושב עבור המועמד ציון קבלה כללי [ציון התאמה] המורכב מציוני הבגרות ו/או מציון הפסיכומטרי ומנתונים נוספים.


• סף הקבלה - המועמדים שנרשמים לכל אחד מחוגי הלימוד מסודרים במדרג, לפי ציוני הקבלה שלהם: מהמועמד בעל ציון הקבלה הגבוה ביותר ועד הנמוך ביותר. על בסיס מדרג זה נקבע סף הקבלה: מי שציונו גבוה מהסף מתקבל ללימודים ומי שציונו נמוך מהסף אינו מתקבל. מיקומו של סף הקבלה על פני המדרג תלוי בשלושה גורמים: מספר המקומות, מספר המועמדים, ורמת המועמדים. ככל שמספר המועמדים גדול ממספר המקומות וככל שרמת המועמדים גבוהה יותר - סף הקבלה גבוה יותר. סף הקבלה מחושב מדי שנה מחדש בכל מוסד ובכל תחום לימודים.


• הציון באנגלית - לטענת מומחי יואל גבע, הציון בחלק האנגלית של הפסיכומטרי משמש ברוב מוסדות הלימוד גם לסיווג התלמידים לרמות השונות בקורסי האנגלית ולהערכות ביחס לכמות הקורסים שידרשו לעבור באנגלית. תלמידים שציונם בחלק זה נמוך מ- 84 נקודות לא יוכלו להתקבל לרוב האוניברסיטאות, גם אם ציונם בשני החלקים האחרים הוא מקסימאלי. תלמידים שציונם נמוך מ- 134 נקודות, מחויבים להשתתף בקורסי אנגלית במהלך לימודיהם האקדמיים וכאלו שציונם גבוה מ- 134 - יקבלו פטור מקורסים אלו, הדורשים השקעת זמן וכסף [לכן לציון זה חשיבות גבוהה לכשעצמו].


• דיווח למוסדות הלימוד - ציון הפסיכומטרי מועבר בתוך 45 יום ממועד הבחינה במישרין לאוניברסיטאות ולמוסדות נוספים, בהתאם לבקשת הנבחן בעת ההרשמה למבחן הפסיכומטרי. ניתן להעביר את הציון למוסדות נוספים על ידי פניה למדור ציונים של המרכז הארצי בטלפון או בכתב. בקשות לשינויים שיגיעו עד יום הבחינה - ייענו ללא דמי טיפול.


• קבלת הציון לנבחן – במקביל לדיווח למוסדות הלימוד, יקבל הנבחן את ציוני הפסיכומטרי בליווי עלון הסבר בדואר לביתו, וכן יוכל לראות את ציוני הפסיכומטרי שלו באתר האינטרנט של המרכז הארצי, סמוך ליום העברתם למוסדות הלימוד ובמשך 30 יום לאחר מכן. צפייה בציוני הפסיכומטרי באינטרנט מתאפשרת על סמך מספר תעודת הזהות ומספר האסמכתא המופיע על אישור ההרשמה לבחינה ועל 'טופס אישור לנבחן' שמקבלים לאחר סיום הבחינה. לכן, חשוב לשמור על ספח ההרשמה או על טופס האישור לנבחן, לפחות עד קבלת הציונים.
לכמה זמן תקף הציון בבחינה הפסיכומטרית? ציון הבחינה הפסיכומטרית תקף לפחות לשבע שנים ויש מוסדות בהם הוא תקף לעשר שנים ויותר. אורכה המדויק של התקופה תלוי במדיניות המוסד האקדמי המסוים אליו מגישים מועמדות. מידע מפורט יותר תמצאו בידיעוני המוסדות/או בעמוד השאלות הנפוצות.


מלא/י את פרטיך
ונחזור אליך בהקדם

מידע לימודים
תחומי לימודים
מסלולי לימודים
קורסים נוספים
ייעוץ לימודים
פרסום באתר
כל הזכויות שמורות © 2003 לימודים אינפו / אינפו ערוצי מדיה ותקשורת בע"מ        תנאי שימוש      כתוב לנו      RSS