לימודים אינפו לימודים אינפו
פורטל לימודים מס' 1 בישראל
www.limudim-info.co.il
מכללות | קורסים
התקשרו עכשיו למידע לימודים 03-921-3193
מידע לימודים טלפוני - מענה אנושי
לימודים  |  כתבות
חדשות לימודים
מכללות
מה ללמוד
הטבות לגולשי האתר
יעוץ והכוונה
מסלולי לימודים
ספרים
תחומים מובילים
תרגום ועריכה
אינפו ערוצי מדיה ותקשורת בעמ
אגודת הסטודנטים
קורס טיפול דינמי: מטרות ודגשים
אילו סדנאות כתיבה קיימות כיום?
5 סיבות ללמוד צרפתית
למה כולם בוחרים לעשות בימינו קורס תלת מימד?
לומדים לנהל עסק - מהו הדבר הכי חשוב בעסק?
לימודים: סטודנטים בקמפוסים של האוניברסיטה העברית בירושלים יעברו בדיקות קורונה
לימודי מנעולנות עם בועז פמסון
איך מתכוננים למבחן GMAT
בחר קטגורית לימודים בחר תחום לימודים בקטגוריה בחר איזור

לימודים באוני' העברית יופסקו כמחאה על דברי המדען הראשי

הלימודים באוניברסיטה העברית יופסקו היום [יום ג' 3.3.2010] למספר דקות, במחאה על דברי המדען הראשי של משרד החינוך על תורת האבולוציה. 'אנו רואים חובה להגיב על דברים חמורים אלו המזלזלים בכלל השיטה המדעית. שיטה זו בנויה על איסוף קפדני של תצפיות, הסברתן על ידי תיאוריות מדעיות ובדיקתן המתמדת לאור תצפיות נוספות והבנות חדשות', מבהירים רקטור האוניברסיטה ונשיא האוניברסיטה העברית.

הלימודים בקמפוסים של האוניברסיטה העברית יופסקו היום, 3 במרץ 2010, ב-12:30 למספר דקות כאות מחאה על התבטאויותיו של המדען הראשי של משרד החינוך בשבוע שעבר על תורת האבולוציה. בהפסקה זו יוקרא לסטודנטים המכתב עליו חתומים נשיא האוניברסיטה העברית פרופ' מנחם בן-ששון ורקטור האוניברסיטה פרופ' שרה סטרומזה:
'בשבוע שעבר פורסם בעיתון הארץ כי המדען הראשי, ד'ר גבי אביטל, סובר כי 'יש כאלה שעבורם האבולוציה היא דת והם לא מוכנים לשמוע שום דבר אחר. חלק מהחובה שלי, במסגרת תפקידי במשרד החינוך, היא לבדוק את תכניות הלימודים וספרי הלימוד' וכי 'אם בספרי הלימוד יכתבו באופן מפורש שמוצא האדם מהקוף - ארצה שהתלמידים ייחשפו לדעות אחרות ויתמודדו אתן'. בראיון אחר שפורסם באתר של 'מכון מאיר' הוא הסביר כי 'תחום אחר של המדע שהוא בעייתי זה הביולוגיה או מדעי החיים והסביבה. יש שם המון יסודות שעומדים על כרעיים של תרנגולת' ובמאמר פרי עטו ב'ישראל היום' תקף גם את המצביעים על התחממות גלובלית והציע למדענים 'לא להשתתף במסע ההפחדה שכל כולו נשען על בסיס מדעי מפוקפק'.
כמוסד מדעי אנו רואים חובה להגיב על דברים חמורים אלו המזלזלים בכלל השיטה המדעית. שיטה זו בנויה על איסוף קפדני של תצפיות, הסברתן על ידי תיאוריות מדעיות ובדיקתן המתמדת לאור תצפיות נוספות והבנות חדשות. דבריו של ד'ר אביטל מעידים על בלבול ועירוב בין דעות ואמונות לבין דיון רציונלי מבוסס עובדות. ערבוב כזה הוא מסוכן. יש להתריע עליו ולהיזהר ממנו הן במהלך העבודה המדעית והן בהוראת המדעים.


ככל תורה מדעית גם תורת האבולוציה מבוססת על מספר עצום של תצפיות, ניסויים ועבודה תיאורטית במגוון גישות מחקר. עדויות אלו תומכות באופן חזק וברור ביותר ברעיון הבסיסי כי מוצא האדם ותכונותיו, בדומה למוצא מינים אחרים ותכונותיהם, משקף תהליכים אבולוציוניים: השתנות ממוצא משותף בדרך הברירה הטבעית.
במהלך השנים, הועמדה תורת האבולוציה במבחן נוקב ועמדה בהצלחה במספר עצום של ניסיונות הפרכה תוך שימוש באותן שיטות ואותם עקרונות המשמשים את כלל מדעי הטבע. ההתייחסות לתורת האבולוציה כאל 'תיאוריה' נובעת מדרכו זו של המדע לבחון כל הסבר, אך 'תיאורית האבולוציה' תקפה כמו התיאוריות של היחסות, הקוונטים, הקשר הכימי, או טקטוניקת הלוחות, תורות שעליהן מושתתים רבים מהישגי המדע המודרני. הישגים מדעיים מרשימים כמו פענוח הגנום ויישומים מוכרים כמו קביעת הורות, הבנת הבסיס הגנטי של מחלות, או גילוי נפט ומחצבים נובעים במידה זו או אחרת מההבנות שהביאה תורת האבולוציה.
גם המחקר המדעי בנושא שינויי האקלים נערך על פי הכללים המדעיים המקובלים. גם כאן, קיימות שאלות פתוחות בחזית המחקר ויש מחלוקות מדעיות בעניין הסיבות להתחממות, השפעת הפחמן הדו חמצני והמגמות הצפויות בעתיד. אולם, גם אם יש עדיין כמה סימני שאלה בהסברים המקובלים, הסכנה הגלומה בתהליכי התחממות כדור הארץ ועליית מפלס פני הים כה גדולה שאסור לבטלם במחי יד. גם כאן נתקדם להבנות נכונות רק דרך דיון רציונלי ומבוסס עובדות ולא באמירות מתלהמות.
לכן, אנו מסתייגים בתוקף מגישתו של ד'ר אביטל למדע ולחינוך ומצטערים שמי שמכהן בתפקיד המדען הראשי אינו מבחין בין מחקר מדעי מבוסס לאמונות ודעות. יש מקום לשתי הגישות ושתיהן נלמדות במערכת החינוך, כמו גם באוניברסיטה, אך אין לערב ולבלבל ביניהן. אנו קוראים לשר החינוך לוודא כי הבחנות אלו הן נחלת כלל הנהלת משרדו ולהבטיח כי בכל בתי הספר בארץ ילמדו את דרך העבודה המדעית וכי כל תלמידי ישראל יידעו להעריך נכונה את חשיבות המדע בכלל ולימודי האבולוציה והסביבה בפרט'.
אוניברסיטאות בישראל
לימודי מדעים
ייעוץ לימודים

 


שם מלא:
עיר:
אימייל:
טלפון:
-
לימודים אינפו בגוגל
רכבת ישראל - לוח זמנים
פסיכותרפיה הוליסטית
לימודי נדל'ן - קורס נדל'ן
קורס פסיכומטרי
קורס טכנאי גז
מהו מיתוג עסקי נכון, מיתוג מוצר או מיתוג חברה?
קורס מסחר באמזון
סרטי גמר
תנאי קבלה לימודי חינוך
גישור - הכשרת מגשרים
אימון אישי
הכשרת מאלפי חיות
רפואה וטרינרית משלימה
לימודים אינפו
פסיכומטרי
קוסמטיקה רפואית
לימודי מחשבים
לימודי איפור
לימודי קוסמטיקה וטיפוח
תואר בהנדסה בתל אביב
לימודי קוסמטיקה, קורס איפור
מכינה קדם אקדמית בווינגייט
לימודי הנדסה תואר B.Sc. בצפון
הכשרת מטפלים
לימודי רפואה משלימה
לימודי עיצוב אופנה
מכינה ללימודי רפואה בחו''ל
פסיכומטרי
לימודי הוראה חינוך
הכשרת מאלפי כלבים
המועצה להשכלה גבוהה
אינדקס עסקים
לימודים
אינדקס לימודים
בניית אתרים

מידע לימודים
תחומי לימודים
מסלולי לימודים
קורסים נוספים
ייעוץ לימודים
פרסום באתר
כל הזכויות שמורות © 2003 לימודים אינפו / אינפו ערוצי מדיה ותקשורת בע"מ        תנאי שימוש      כתוב לנו      RSS